kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego to pojęcie, które dla wielu osób brzmi nieco tajemniczo. Zdecydowana większość ludzi zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to pojęcie negatywne. Jako, że na kryzys wieku średniego narażony jest niemal każdy, dobrze byłoby się czegoś na jego temat dowiedzieć. Na szczęście, ze wspomnianym kryzysem można skutecznie walczyć. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że im szybciej wdraża się odpowiednie postępowanie, tym lepiej.

Jakie są przyczyny kryzysu wieku średniego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego kryzys wieku średniego w ogóle się pojawia i kogo dotyczy. Wydaje się, że problem ten nieco częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Wśród przyczyn jego powstawania wymienić należy:

  • brak satysfakcji z życia zawodowego,
  • stagnację w związku,
  • niezadowolenie ze stanu swoich finansów,
  • problemy zdrowotne.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymienione czynniki wcale nie muszą powodować kryzysu wieku średniego. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości każdego człowieka.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Kryzys wieku średniego może objawiać się w naprawdę różny sposób. Osoby, których dotknął ten problem mogą stać się bardziej przygnębione i nerwowe. Ponadto, mogą przejawiać chęć dokonania jakichś gwałtownych zmian w swoim życiu. Niekoniecznie muszą być to zmiany mądre. Warto mieć świadomość tego, że u niektórych osób, kryzys wieku średniego może przerodzić się w depresję. Jest to niestety poważne zaburzenie psychiczne, którego skutkiem może być nawet samobójstwo. Jeżeli więc podejrzewa się u siebie depresję, należy pilnie odwiedzić gabinet doświadczonego lekarza psychiatry.

Gdzie warto poszukiwać skutecznej pomocy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób walczyć z objawami kryzysu wieku średniego. Nie da się jednak w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnego przypadku. Na pewno dobrze byłoby poświęcić się realizacji jakichś pasji. Dobrym pomysłem może okazać się także poszukiwanie wsparcia u osób bliskich. Czasami, wskazana może okazać się wspomniana już konsultacja z lekarzem psychiatrą. Częściej jednak przydaje się pomoc psychoterapeutyczna. Wydaje się, że najlepsza w przypadku kryzysu wieku średniego będzie psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z konieczności systematycznego uczęszczania na nią. Jedynie wówczas będzie można liczyć na w miarę trwałe i przede wszystkim satysfakcjonujące rezultaty. Każdy pacjent musi być także mocno zaangażowany w proces terapeutyczny.

Related Posts