Co robić w przypadku stwierdzenia uszkodzenia słuchu?

Co robić w przypadku stwierdzenia uszkodzenia słuchu?

Uszkodzenie i ubytek słuchu może nastąpić w wyniku wielu różnych schorzeń, wypadków, może mieć także podłoże genetyczne. Najczęściej spotykane powody ubytku słuchu bądź głuchoty to m.in. ospa wietrzna, świnka, anemia sierpowata, zapalenie opon mózgowych, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, artretyzm, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, takie jak hałas czy uszkodzenia kości ucha bądź czaszki.

Usprawnienie życia osoby borykającej się z częściową bądź całkowitą utratą słuchu polega najczęściej na włączeniu aparatu słuchowego, który wspomaga i usprawnia upośledzony zmysł. Dla własnego komfortu warto zainwestować w dobry aparat słuchowy.

Dobry aparat słuchowy, czyli jaki?

Narząd słuchu nie jest wykorzystywany przez człowieka tylko w komunikacji werbalnej. Jego bardzo ważna funkcja jest również lokalizowanie źródła dźwięku, co może być kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacjach związanych z ruchem drogowym. Korekta słuchu obejmuje również redukcję szumów otoczenia. Oto czym charakteryzuje się dobre urządzenie:

  • może być sterowane z aplikacji na smartfona lub niewielkiego pilota;
  • pozwala na lokalizację źródła dźwięku nie tylko z prawej lub lewej strony ale przede wszystkim jeśli źródło dźwięku znajduje się za plecami;
  • pozwala na swobodną rozmowę przez telefon;
  • pozwala na swobodną rozmowę nawet w dużej grupie osób i w dużym pomieszczeniu;
  • redukuje szumy otoczenia, w tym szum wiatru;
  • automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia.

Implant ślimakowy

U niektórych osób, których błona bębenkowa i ucho środkowe działają prawidłowo, można zastosować tzw. implant ślimakowy, który umożliwia rozumienie wypowiadanych słów. Osoby u których nastąpiła całkowita utrata słuchu mają możliwość nauki języka migowego oraz czytania wypowiadanych słów z ruchu warg.

W celu zapobiegania uszkodzeniom słuchu warto raz w roku udać się na wizytę u laryngologa oraz na badanie słuchu. Wykrycie upośledzenia słuchu we wczesnym stadium rozwoju, to skuteczniejsza terapia i dłuższe życie w komforcie.

Related Posts