Golf dla początkujących, a preferowane kije golfowe. Czym sugerować się przy wyborze?

Golf dla początkujących, a preferowane kije golfowe. Czym sugerować się przy wyborze?

Jedną z form spędzania wolnego czasu jest sport. Aktywność fizyczna sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Wśród rozmaitych dyscyplin estymą cieszy się golf. Dyscyplina to stara, poważana i wymagająca nabycia odpowiednich umiejętności. Prócz nich, istotny jest sprzęt do gry w golfa. Nieodpowiednio dobrany może spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu. Zasadnym jest postawić pytanie o kije golfowe. Czym się sugerować przy ich wyborze dopiero zaczynając przygodę z golfem? Na co wpływa źle dobrany sprzęt? Czy wybór odpowiednich kijów znacząco nadszarpnie budżet początkującego gracza?

Specyficzna terminologia i proces wyboru 

Golf może zainteresować każdego niezależnie od płci i wieku. Takie zainteresowanie prędzej czy później doprowadza gracza do zakupu własnego sprzętu do gry w golfa. Złe podejście przy nabyciu potrzebnych do gry akcesoriów może skutkować dyskomfortem w tracie zabawy i konsekwencje zdrowotne, o których w dalszej części artykułu słów parę. Warto jest uszczknąć nieco wiedzy na temat tej dyscypliny i zapoznać z podstawową terminologią dotyczącą tego rodzaju sportu. Najważniejszym komponentem całej zabawy są kije golfowe, a proces ich wyboru znany jest pod hasłem fittingu. Początkujący gracz powinien wiedzieć, że fitting przebiega dwutorowo. Dzieli się na fitting statyczny oraz fitting motoryczny. Jak zdefiniować te hasła? Te pierwsze polega na takim doborze kija golfowego, aby uwzględniał on warunki fizyczne gracza. W trakcie podejmowania fittingu statycznego dobiera się pod człowieka długość kija oraz rozmiar uchwytu, w terminologii sportowej zwanej gripem. Te dwa parametry są dość istotne z punktu widzenia komfortu gry oraz minimalizacji zagrożenia poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Drugi element fittingu to tak zwany fitting motoryczny polegający na określeniu takich parametrów, jak sztywności kija, typ jego główki czy specyfikę główki. Nowicjusz w tym szlachetnym sporcie nie musi podchodzić do fittingu motorycznego, ponieważ trudno określić jego sposób poruszania się w trakcie rozgrywki. Istotne jest, by podszedł na poważnie do właściwego dopasowania kijów do swoich warunków fizycznych.

Daleko idące konsekwencje złego wyboru

Brak zainteresowania wokół sprawdzenia sprzętu pod kątem własnych warunków fizycznych może poskutkować poważnymi konsekwencjami natury zdrowotnej. Z tego powodu nie zaleca się bagatelizować fittingu statycznego. W kontekście zabawy nieodpowiednio dobranym kijem golfowym warto wspomnieć o problemach z kręgosłupem i tak zwanym łokciu golfisty. O ile problemów z kręgosłupem nie trzeba specjalnie wyjaśniać, o tyle warto wspomnieć o łokciu golfisty. Inna, bardziej specjalistyczna nazwa tego schorzenia to entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Zjawisko to charakteryzuje się bólem mięśni zginaczy nadgarstka umiejscowionych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Stąd nazwa. Jeśli ów schorzenie się pojawia, warto od razu skorzystać z pomocy lekarza. Brak poważnego podejścia do problemu skutkuje niesprawnością całej kończyny.  Kije golfowe warto dobrać tak, aby uniknąć negatywnych zjawisk zdrowotnych. Warto podejść do fittingu statycznego na poważnie.

Koszt zakupu 

Początkujący zawodnik golfowy nie musi nabywać nadzwyczaj drogich zestawów golfowych. W sklepach sportowych znajdzie odpowiednie zestawy w cenie oscylującej wokół 1100zł wliczając w to torbę do kijów, czy inne gadżety niezbędne do uprawiania takiego sportu. Istotne jest, aby podszedł do zakupu rozsądnie i kierował się własnymi parametrami fizycznymi. W ten sposób zapewnia sobie wysoce komfortową zabawę w golfa i uniknie prawdziwej zgrozy, jaką jest ból nadgarstka i przedramienia.

Podsumowując

Warto usystematyzować podstawową, najbardziej li tylko elementarną wiedzę na temat doboru sprzętu golfowego.

  • Istotnym czynnikiem wpływającym na komfort i jakość gry są parametry fizyczne i motoryczne zawodnika. 
  • Początkujący zawodnik powinien sensownie przejść przez tak zwany fitting statyczny określający jego parametry fizyczne i tak dobrać kije golfowe, aby korzystanie z nich nie nastręczało kłopotów.
  • Nowicjusz nie musi podchodzić do fittingu motorycznego. Na niego przyjedzie pora z czasem.
  • Nieodpowiednio dobrane kije do golfa powodują problemy z kręgosłupem i przyczyniają się do wystąpienia schorzenia znanego jako łokieć golfisty.
  • Zadowalające kije do gry w golfa znaleźć już można w cenie oscylującej wokół 1100zł.

Related Posts