Długopis ścieralny

Ścieralne długopisy od zawsze znajdują się w naszych biurach i zestawach dla dzieci. Ale czy wiesz, jak działają?

Pilot FriXion – rewolucja w pisaniu

Historia ścieralnych długopisów zaczyna się jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W 1975 roku japońska firma Pilot opracowała atrament, który może zmieniać kolor pod wpływem temperatury. Jednak jego cząsteczki są zbyt duże, aby można je było wykorzystać do produkcji piór wiecznych lub długopisów. Jednak atramenty termiczne stały się popularne wśród producentów opakowań zabawek, gadżetów i napojów.

Pomysł ten został wznowiony dopiero w 2002 roku, kiedy opracowano nową formułę tuszu odpowiednią do stosowania w pisakach. Takie podejście zainspirowało jednego z francuskich pracowników firmy. Sugeruje, że zadziała niewidzialny tusz do rzęs.

Już w 2005 roku Pilot, już jeden z czołowych producentów artykułów piśmiennych, wprowadził na rynek zaskakującą nowość. Linia długopisów FriXion piszących ścieralnym atramentem! Nowa linia pisaków ściernych odniosła natychmiastowy sukces iz pewnością ugruntowała pozycję Pilota jako jednego z liderów branży.

Jak działa długopis ścieralny ?

Zasada działania atramentu jest bardzo prosta. Po nałożeniu go na papier wystarczy przetrzeć kawałkiem gumy silikonowej, a stanie się… niewidoczny w ułamku sekundy!

Przejdźmy do sedna: atrament nie ściera się (ani wymazuje), ale staje się przezroczysty. W wyniku tarcia wzrasta jego temperatura i zmienia się jego struktura chemiczna. W rzeczywistości każda z perełek zawiera trzy główne składniki: pigment, aktywator koloru i przezroczysty składnik. Po podgrzaniu aktywator oddziela się od pigmentu, dzięki czemu cząsteczki atramentu stają się przezroczyste.

W oryginalnym tuszu Metamo używanym w pisakach FriXion zmiana ta zachodzi w temperaturze około 60°C.

Kiedy nie używać długopisu ścieralnego?

Ten długopis to świetne rozwiązanie dla uczniów i pasjonatów krzyżówek. Świetnie nadają się do tworzenia list zakupów, robienia notatek lub wypełniania kalendarzy. Są jednak aplikacje, w których lepiej pozbyć się dziąseł.

Pierwszym przykładem jest podpisanie dowolnego dokumentu. Niezależnie od tego, czy jest to umowa, formalna czynność, czy zwykłe potwierdzenie, lepiej jest, aby nasz podpis po prostu nie zniknął.

Nawet używany długopis nie jest dobrym rozwiązaniem do robienia ważnych notatek. Notatki przez długi czas powinny stosować naprawdę trwałą metodę, odporną na wahania temperatury i ścieranie.

Długopis ścieralny jako alternatywa dla sympatycznego atramentu?

Wymazywalne pisaki mogą pisać tuszem, który był niewidoczny w momencie pisania. Wystarczy go podgrzać, a atrament na tacce zamieni się w klarowny płyn!

Jednak odczytanie takiej wiadomości wymagałoby użycia zamrażarki…

Czy tylko FriXion?

Chociaż firma  Pilot była wynalazcą tej zaawansowanej technologii, wielu producentów oferuje obecnie filce ścierne. Różnią się ceną i czasem trwania. Konkurenci w gamie FriXion to Emerson Pixel, Zenith Oops!, Coretto, Uni TSI, Heykka Mervelo, Grand pen.

Sama linia FriXion została rozszerzona o inne akcesoria do pisania, takie jak długopisy i markery.

Related Posts